Wybierz język witryny

Nowości w cukrzycy

W tej sekcji można znaleźć informacje na temat nowości w leczeniu cukrzycy.

Czy nowy syntetyczny dodatek „poprawi terapię insulinową” ?

Osoby z cukrzycą, które są uzależnione od insuliny będą mieć możliwość monitorowania poziomu glikemii we krwi za pomocą nowego syntetycznego dodatku.

Nowe rozwiązanie ma moc automatycznego regulowania poziomu cukru we krwi jeśli jest on zbyt wysoki lub niski.

Naukowcy z Indiana University School of Medicine stworzyli sztuczne czujniki, które są w stanie wykryć poziom glukozy we krwi.

Dodatek syntetyczny wykorzystuje naturalnie występujące metody i zawiera mniej sztucznych elementów w porównaniu z innymi procesami.

Czołowy naukowiec dr profesor Michael A. Weiss powiedział: „Powodem dla którego insulina reagująca na glukozę jest ważna jest to, że największą barierą dla skutecznego stosowania insuliny szczególnie w cukrzycy typu 1 jest obawa przed konsekwencjami spadku poziomu cukru we krwi.”

Natychmiastowe skutki hipoglikemii obejmują majaczenie, drgawki, omdlenia, a w gorszych przypadkach mogą powodować utratę pamięci.

Hiperglikemia może spowodować problemy ze wzrokiem, udar i amputacje.

Dyrektor naukowy w Joslin Diabetes Center w Harvard Medical School, dr C. Ronald Khan, powiedział: „W ostatnich badaniach z laboratorium Weiss widzimy przykład kolejnej ekscytującej fazy rozwoju insuliny, a mianowicie opracowania analogu insuliny który poprzez modyfikację chemiczną może wyczuć poziom glukozy we krwi.

„Chociaż obecny analog został zaprojektowany do wykrywania fruktozy, wydaje się prawdopodobne, że to samo podejście można zastosować do opracowania analogów do wykrywania glukozy.

„Czy mogą one być wystarczająco czułe, aby można je było modulować zmianami w zakresie fizjologicznym, pozostaje do ustalenia, ale jeśli tak, byłoby to ważne nowe narzędzie w leczeniu cukrzycy”.

Całe badanie jest teraz dostępne w czasopiśmie PNAS.

źródło: diabetes.co.uk

Słyszałem, że depresja występuje częściej u osób z cukrzycą. Czy to prawda ?

Tak, to prawda osoby z cukrzycą lub z innymi chorobami przewlekłymi mogą być bardziej narażeni na depresje. Może to być spowodowane czynnikami związanymi z sama cukrzycą. Nie ma przekonujących dowodów jak poziom cukru we krwi wpływa na nastrój, nawet w depresji. Lata chorowania na cukrzycę, powikłania, a także wpływ cukrzycy na styl życia może być ważnym czynnikiem depresji. Dla niektórych może być poważny, a dla innych mniejszy, chociaż stopień chorowania na cukrzycę jest znaczący. Należy pamiętać, że większość ludzi w naszym społeczeństwie z cukrzycą są w stanie dostosować się do sytuacji i prowadzić szczęśliwe oraz satysfakcjonujące życie. Niektórzy osiągają nawet zadziwiające wyniki we różnych dziedzinach życia. Przykłady obejmują ludzi z cukrzycą którzy osiągnęli wielki sukces.Jeśli doświadczasz smutku, masz zmniejszony entuzjazm oraz zainteresowanie życiem lub przeżywasz nadmierny stres, który według Ciebie ma związek z Twoją cukrzycą skontaktuj się z odpowiednim lekarzem. Wielu certyfikowanych edukatorów diabetologicznych jest przeszkolonych w zakresie udzielania wsparcia psychospołecznego. Jeśli naprawdę cierpisz na depresję, masz cukrzycę możesz skontaktować się z ekspertem w dziedzinie konsultacji psychologicznej lub psychiatrycznej.

Jak stres wpływa na poziom cukru we krwi?

Stres to szerokie pojęcie, które może mieć szerokie znaczenie. W tym przypadku skupię się na stresie emocjonalnym. Może on wpływać na poziom cukru we krwi w wielu sytuacjach. Podczas stresu wzrasta poziom hormonów we krwi. Hormony stresu, takie jak epinefryna, adrenalina i kortyzol uwalniają przechowywaną glukozę do krwi, podnosząc w ten sposób poziom cukru. Wynikiem tego jest wzrost poziomu cukru we krwi, co często prowadzi do potrzeby podania insuliny lub innych leków przeciwcukrzycowych. Stres może również wpływać na poziom cukru we krwi poprzez nasze problemy żywieniowe. W przypadku stresu często zmieniają się nasze nawyki żywieniowe. Ta zmiana może mieć u każdego charakter indywidualny oraz dość nieprzewidywalny u różnych osób. U niektórych zmniejsza się apetyt i tym samym tracą wagę, inni natomiast jedzą więcej o różnych porach, podjadając w nocy. Może to znacząco zmieniać poziom cukru we krwi. Również znaczne ilości stresu często przerywają uprawianie ćwiczeń oraz sporty rekreacyjnych, co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Ponadto przestrzeganie przez osobę zaleceń lekarskich może wywołać również znaczący stres. Z tego też powodu ludzie często zmniejszają częstotliwość monitorowania stężenia glukozy, a także  liczbę przepisanych leków które muszą regularnie przyjmować. Może to mieć poważne konsekwencje, a szczególny niepokój budzi fakt, że ludzie będący w długotrwałym stresie, nie zwracają uwagi na kontrolowanie cukrzycy co naraża ich na zwiększone ryzyko poważnych odległych komplikacji. Dlatego jeśli jesteś osobą z cukrzycą musisz skupić się na rozwiązaniu tego problemu i  strać się złagodzić ryzyko stresu w interesie twojego zdrowia.

Metformina zmniejsza ryzyko zgonu z powodu COVID-19 ?

Naukowcy twierdzą, że osoby przyjmujące metforminę w leczeniu cukrzycy typu 2 są mniej narażone na śmierć z powodu COVID-19. Wcześniejsze badania wykazały, że cukrzyca jest znaczącym problemem przy zarażeniu koronawirusem.

  • więcej dowodów sugeruje, że metformina może pomóc w leczeniu COVID-19
  • wiąże się ze zmniejszeniem śmiertelności przy ciężkich operacjach

Zespół z University of Alabama w Birmingham (UAB) twierdzi, że znalazł dowody sugerujące, że metformina może zapewniać ochronę przed śmiercią z powodu zabójczego wirusa. Główny autor badania, dr Anath Shalev, dyrektor Comprehensive Diabetes Center UAB, powiedział: „Ten korzystny efekt jest niezależny od wieku, płci, rasy, otyłości, nadciśnienia oraz przewlekłych chorób nerek i niewydolności serca.

„Ponieważ podobne wyniki uzyskano w różnych regionach całego świata. Sugeruje to, że obserwowane zmniejszenie ryzyka śmiertelności związane ze stosowaniem metforminy u osób z cukrzycą typu 2 i COVID-19 można powiązać ze sobą ”. Pomimo ustaleń naukowcy nadal nie są pewni, dlaczego metformina poprawia rokowania przy koronawirusie. Chociaż dr Shalev powiedział, że może to mieć coś wspólnego z opisanymi wcześniej działaniami przeciwzapalnymi i przeciwzakrzepowymi.

Wyniki te sugerują, że chociaż cukrzyca jest dużym czynnikiem ryzyka śmiertelności związanej z COVID-19, ryzyko to jest dramatycznie zmniejszone u osób przyjmujących metforminę - co zwiększa prawdopodobieństwo, że metformina może zapewnić ochronę.