Nowości w cukrzycy

W tej sekcji można znaleźć informacje na temat nowości w leczeniu cukrzycy.

Plaster do podawania insuliny, który może zmienić życie osób z cukrzycą typu 1.

Amerykańscy naukowcy pracują nad plastrem samoprzylepnym, który reaguje na poziomy glukozy i zapewnia dozowanie odpowiedniej dawki insuliny. Łata o wielkości monety została zaakceptowana przez Program Rozwoju Technologii Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków.

Kolejnym krokiem dla naukowców jest uzyskanie zgody na przetestowanie technologii na ludziach. Wynika to z serii udanych badań, z których ostatnie wykazały, że plaster pomógł kontrolować poziom glukozy u świń do 20 godzin.

Profesor Zhen Gu z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) Samueli School of Engineering powiedział: „Naszym głównym celem jest poprawa zdrowia i poprawa jakości życia osób chorych na cukrzycę.

„Ten inteligentny plaster eliminuje potrzebę ciągłego sprawdzania poziomu cukru we krwi, a następnie wstrzykiwania insuliny w razie potrzeby. Naśladuje funkcję regulacyjną trzustki w bardzo prosty sposób. Technologia kryjąca się za łatką obejmuje wiele małych mikroigieł wstępnie napełnionych insuliną. Dostarczają hormon w razie potrzeby, a gdy poziom cukru we krwi wraca do normy, dostarczanie insuliny przez plaster zanika.

„Ta inteligentna łatka insulinowa, jeśli zostanie udowodniona, że ​​jest bezpieczna i skuteczna w badaniach na ludziach, zrewolucjonizuje sposób leczenia pacjentów z cukrzycą”.

Uważa się, że plaster można również stosować w leczeniu innych schorzeń, ponieważ igły mogą być obciążone innymi lekami. Współautor, dr Robert Langer z David H. Koch Institute, dodał: „Cieszę się, że zespół mógł wprowadzić tę inteligentną łatkę insulinową bliżej rzeczywistości i mamy nadzieję, że pewnego dnia pomoże ludziom z cukrzycą”.

Czy pigułka insulinowa może zastąpić zastrzyki dla osób z cukrzycą typu 1?

Według naukowców z USA rewolucyjna pigułka insulinowa może pozwolić osobom z cukrzycą typu 1 uniknąć konieczności wykonywania zastrzyków.

Specjalistyczna jednostka w Massachusetts Institute of Technology opracowała 3-centymetrową kapsułkę, która może przenosić podobny poziom insuliny jak zwykły zastrzyk.

Wyniki badania sugerują, że pigułka jest w stanie dotrzeć do nienaruszonego jelita cienkiego i może dostarczać insulinę przez ścianę jelita.

W przeciwieństwie do wielu innych leków dostępnych już jako pigułki, insulina jest białkiem i rozkłada się w żołądku, zanim zacznie działać. Rodzi to trudności w opracowaniu pigułki zdolnej do przetrwania w kwaśnym środowisku żołądka i uwalnianiu insuliny dopiero po dotarciu do jelit.

Zespół badawczy opracował specjalną powłokę, która pozwala pigułce wytrzymać kwas żołądkowy, a następnie rozproszyć insulinę po dotarciu do jelita cienkiego. Kapsułka osiąga to dzięki zestawowi niewielkich ramion, które mają mikroigły 1 mm. W jelicie cienkim ramiona rozwijają się, a igły przenikają przez powierzchnię ściany jelita cienkiego i dostarczają dawkę insuliny. Mikroigły rozpuszczają się, a reszta kapsułki wydostaje się z ciała jako odpad.

Konieczne będą jednak dalsze prace nad terminem uwalniania insuliny. Przybycie pigułki do jelita zależy od tego, jak szybko dana osoba trawi swoje jedzenie, co utrudnia określenie właściwej dawki w porze posiłków.

Kapsułka była dotychczas testowana na świniach, a naukowcy odkryli, że szybkość działania insuliny była szybsza przez kapsułkę niż w przypadku konwencjonalnych podskórnych wstrzyknięć insuliny.

Prof. Robert Langer, jeden z autorów badań, stwierdził, że poprzez precyzyjne dostrojenie czasu, w jakim pigułka otwiera się w jelicie, zespół może zacząć dostosowywać czas dostarczania insuliny. Dodał: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z najnowszych wyników nowego urządzenia do podawania doustnego, które opracowali nasi członkowie laboratorium wraz z naszymi współpracownikami, i mamy nadzieję, że zobaczymy, jak to pomoże osobom z cukrzycą i innym w przyszłości”.

Karen Addington, dyrektor naczelny brytyjskiej organizacji charytatywnej na rzecz cukrzycy typu 1, JDRF, powiedział: „Dorośli i dzieci z rozpoznaniem cukrzycy typu 1 muszą przyjmować insulinę każdego dnia, aby pozostać przy życiu. Będąc w stanie przyjmować tę insulinę doustnie, a nie poprzez zastrzyki lub pompy, może znacznie ułatwić życie. Z zainteresowaniem czekamy na kolejne etapy tych badań. ”

Nowa insulina zapobiegająca hipoglikemii

Opracowano nową inteligentną insulinę, która może pomóc ludziom w zapobieganiu hipoglikemii. Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) dodał dodatkową cząsteczkę do hormonu (i-insuliny), który jak twierdzą może zapobiec obniżeniu poziomu cukru we krwi. Główny badacz badania Zhen Gu, profesor bioinżynierii w UCLA Samueli School of Engineering, powiedział: „Nasza nowa i-insulina działa jak "inteligentny klucz". Insulina pozwala glukozie dostać się do komórki, a dodana cząsteczka inhibitora zapobiega zbyt częstemu wchodzeniu w reakcję kiedy poziom cukru we krwi jest normalny. Dzięki temu poziom cukru we krwi utrzymuje się na normalnym poziomie i zmniejsza się ryzyko hipoglikemii.

Alternatywna metoda zastrzyków

Dla osób z cukrzycą typu 1, jak również z cukrzycą typu 2 leczenie wymaga regularnych wstrzyknięć insuliny co jest problemem.

Teraz naukowcy z MIT wymyślili nowatorski sposób, aby pewnego dnia wyeliminować zastrzyki. Opracowali niewielkie urządzenie do połykania, które może automatycznie wstrzykiwać insulinę bezpośrednio do ściany żołądka. W raporcie opublikowanym w Science, Robert Langer i Giovanni Traverso opisują to, co nazywają samoorientującym się aplikatorem w skali milimetrowej lub SOMA, opracowali to w celu ułatwienia aplikowania insuliny.
Jak dotąd SOMA była testowana tylko na zwierzętach. Kapsułka jest wykonana ze stali nierdzewnej i innych materiałów ulegających biodegradacji, SOMA jest wyposażona w sprężynową igłę zawierającą insulinę. Jest ona tak obciążona, aby zawsze się utrzymywała - jak chybotliwa zabawka - a otwór na igłę zawsze znajdzie  ściankę żołądka w celu wykonania wkucia. Podczas testowania urządzenia na świniach, urządzenie zawsze zachowywało się tak, że gdy sprężyna trzymająca igłę została uruchomiona przez wodę w żołądku, igła przebiła ściankę żołądka świni dostarczając ładunek insuliny. U trzech świń, które połknęły SOMA, urządzenie doprowadziło do podobnych poziomów insuliny we krwi jak wstrzyknięcie przez skórę.

Naukowcy twierdzą, że więcej badań należy przeprowadzić na większej liczbie zwierząt. Ludzie są niezadowoleni ze wstrzykiwania sobie insuliny za pomocą igły odczuwając przy tym dyskomfort i lęk.  Tym samym badacze dostrzegają w tej kapsułce olbrzymi potencjał w leczeniu wielu chorób.
Konstrukcja urządzenia umożliwia wstrzyknięcie go nawet jeśli zwierzę poruszy się po jego połknięciu. Ważne jest jednak, aby żołądek był pusty, aby urządzenie mogło wstrzyknąć dany preparat. Mieszanie go z żywnością sprawia, że ​​trudniej jest przywiązać go do ściany żołądka.

SOMA jest wydalana po dostarczeniu leku. Do tej pory naukowcy nie zaobserwowali żadnych negatywnych skutków tego urządzenia u testowanych zwierząt które go połknęły.

Soczewki kontaktowe do monitorowania glikemii

Dopóki nie zdołamy znaleźć lekarstwa, zawsze będzie potrzeba monitorowania poziomów glukozy we krwi. Sprawdzanie łez pod kątem glukozy za pomocą inteligentnej soczewki kontaktowej lub monitorowanie potu za pomocą atramentu zmieniającego kolor może być dużo mniej inwazyjne niż pobieranie krwi. Nie są to nowe pomysły, ale ciągłe doskonalenie miniaturyzacji może oznaczać, że tego typu urządzenia w niedalekiej przyszłości będą dostępne.