MATERIAŁY O CUKRZYCY

Lek na cukrzycę łagodzący działanie sterydów

Czy przepisywany lek na cukrzycę typu 2 może pomóc złagodzić szkodliwe skutki uboczne związane ze stosowaniem sterydów.

Wysoki poziom cukru we krwi, utrata masy kostnej i mięśniowej oraz zwiększone ryzyko infekcji to tylko niektóre działania niepożądane związane z grupą glikokortykoidów steroidowych. Długotrwałe stosowanie może być również powiązane z poważnym i potencjalnie śmiertelnym zespołem Cushinga.

Nowe odkrycia sugerują, że metformina, lek powszechnie stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 jest stosowany wraz z leczeniem glikokortykoidami może zmniejszyć szkodliwe skutki uboczne sterydów.

Zespół z Queen Mary University of London przeprowadził badanie kliniczne z udziałem 50 osób. Wszyscy uczestnicy badania brali już glikokortykoidy i nie zdiagnozowano u nich cukrzycy. Połowa grupy otrzymała metforminę oprócz zwykłych leków, a druga połowa otrzymała placebo. Wyniki wykazały, że u osób leczonych metforminą odnotowano 30% spadek częstości zakażeń i wizyt w szpitalach. Metformina pomogła również poprawić markery związane ze zdrowiem sercowo-naczyniowym, metabolicznym i kostnym.Ta szczególna grupa steroidów o których mowa, glukokortykoidy są stosowane w leczeniu stanów w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy i innych rodzajów przewlekłych chorób zapalnych.

Marta Korbonits, profesor endokrynologii w Barts oraz London School of Medicine and Dentistry w Queen Mary, powiedziała: „Nasze wyniki są uderzająco pozytywne i sugerują, że prosta i natychmiast dostępna interwencja leczenia cukrzycy - metforminą, może poprawić stan kliniczny pacjentów leczonych glukokortykoidami nawet jeśli nie mają cukrzycy.

„Podczas gdy kraje rozwinięte mogą zwiększać stosowanie leków biologicznych lub innych środków oszczędzających sterydy, w wielu innych częściach świata nadal istnieje silne uzależnienie od glukokortykoidów.

„Dlatego lekarze i pacjenci czekali na bezpieczne, tanie i skuteczne leczenie, które może zapobiec poważnym powikłaniom metabolicznym tych leków, ale nie wpływa, a nawet może poprawić ich właściwości przeciwzapalne. Nasze wyniki sugerują, że metformina może pomóc tym pacjentom.

źródło : https://www.diabetes.co.uk