Wybierz język witryny

MATERIAŁY O CUKRZYCY

Cukrzyca i badania nad komórkami macierzystymi

Cukrzyca i badania nad komórkami macierzystymi...
Zrozumienie przyczyny cukrzycy czyli w jaki sposób układ immunologiczny powoduje zniszczenie komórek beta w trzustce chorego na cukrzycę jest ogólnie rozumiane jako klucz.
Obecne modele leczenia opierają się na leczeniu cukrzycy za pomocą diety, ćwiczeń, leków i insuliny.
Ostatnie lata przyniosły postęp w kierunku rozwoju eksperymentalnych strategii naprawy komórek trzustki.

{"źródło: Rzeczpospolita" Zespołowi amerykańsko brytyjskich badaczy udało się uzyskać komórki produkujące insulinę, a więc w praktyce zastępujące funkcję zniszczonej u diabetyków trzustki. Za ich źródło posłużyły naukowcom komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej nowo narodzonych dzieci.
Wyniki amerykańsko-brytyjskich badań można uznać za sukces także dlatego, że wcześniej inni naukowcy nie bardzo wierzyli w powodzenie tego typu eksperymentów. Należy do nich dr Rudolf Jaenisch, specjalista od komórek macierzystych z Whitehead Institute w Cambridge.
Uzyskiwanie insuliny tą drogą, jeśli już się udawało, to w małych ilościach - tłumaczy dr Jaenisch.
Jak z kolei mówi jeden z uczestników badania Larry Denner z University of Texas, jego zespół ustalił, iż komórki zdolne do produkcji insuliny mają zasadniczą cechę wspólną: obecność peptydu C.
O wykorzystaniu komórek macierzystych w leczeniu cukrzycy głośno było już wcześniej. Kilka miesięcy temu naukowcy z Brazylii i Stanów Zjednoczonych ogłosili, że udało im się zahamować rozwój choroby dzięki podaniu zastrzyku zawierającego ten rodzaj komórek. Tym samym uczestniczący w badaniach diabetycy nawet przez trzy lata nie musieli przyjmować insuliny. Komórki uzyskano z krwi samych pacjentów. Posiadają one niezwykłą umiejętność przekształcania się w każdą tkankę organizmu. Dlatego naukowcy utożsamiają możliwość ich wykorzystania z rozwojem medycyny regenercyjnej.
Nie są to też pierwsze doniesienia na temat istnienia alternatywnych metod uzyskiwania insuliny. W kwietniu tego roku "Rz" pisała o możliwości jej produkowania z krokosza barwierskiego, oleistej rośliny pochodzącej z Bliskiego Wschodu. Dzięki modyfikacji genetycznej cena otrzymywanego w ten sposób hormonu może być nawet o 40 proc. niższa od obecnej. W tym samym miesiącu informowaliśmy o możliwości jego uzyskiwania z mleka genetycznie zmodyfikowanych krów. Hodowla takich zwierząt już jest prowadzona w Argentynie. Tym samym stanowi ona tanie i efektywne źródło insuliny. }

Przeszczepy trzustki są jedną z form postępowania która okazała się skuteczna. Jednak popyt znacznie przewyższa podaż, a procedura jest kosztowna.
Ponadto aby zapobiec przed odrzuceniem nowej trzustki pacjent musi brać leki immunotłumiące.
Lekarze i naukowcy starają się wyleczyć za pomocą zastrzyków z komórek wysp trzustkowych. Niestety, ze względu na konieczność powstrzymania systemu odpornościowego, tylko niewielka część z tych terapii jest skuteczna.

Komórek wysp nie są łatwo dostępne i muszą być uzyskane ze zwłok w ciągu ośmiu godzin od śmierci. Biorąc immunotłumiące leki mogą spowodować że pacjent stanie się podatny na poważne choroby i infekcje.
Dlatego zostaje nam poczekać na dalsze badania w kwesti wyleczenia cukrzycy typu I....