Wybierz język witryny

MATERIAŁY O CUKRZYCY

Guardian system ciągłego monitoringu glikemii

guardianSystem Guardian oferuje nowy poziom wglądu w glikemie, pewność i swobodę.

* Wyświetlanie w trybie ciągłym zapewnia, że zawsze wiesz, jakie jest Twoje aktualne stężenie glukozy przez 24 godziny
* 3 rodzaje ostrzeżeń zapewniają dodatkowy spokój i poczucie bezpieczeństwa.
* Zdobędziesz pełniejszy wgląd w niebezpieczne hiper- i hipoglikemie, niż wykonując pomiary jedynie glukometrem.
* Wygodny o spójnej budowie.
* Idealny partner, który pomoże Ci kontrolować Twoją cukrzycę.


3 rodzaje ostrzeżeń, byś był pewny
System Guardian® oferuje 3 rodzaje alarmów, które możesz dostosować do swoich potrzeb.

Aby otrzymywać dodatkowe ostrzeżenia o zbliżających się nadmiernych spadkach lub wzrostach stężenia glukozy, możesz używać wszystkich lub tylko jednego z poniższych alarmów 1:

* Alarm predykcyjny, czyli tak zwany alarm wczesnego ostrzegania, można ustawić, by ostrzegał Cię 5, 10, 15, 20, 25 lub 30 minut przed osiągnięciem granicznej wartości stężenia glukozy.
* Alarm tempa zmian glukozy informuje, gdy wartości glikemii szybko się zmieniają.
* Alarm hipo- i hiperglikemii informuje Cię, gdy stężenie glukozy przekroczy wartości graniczne, które ustawiłeś.


Wgląd w wartości glikemii, jakich nie zapewniają pomiary glukometrem
Pomiar za pomocą samego glukometru może dostarczyć Ci informacji tylko o tym, jakie jest stężenie glukozy w danej chwili. Łatwo przeoczyć zbyt wysokie lub niskie wartości stężeń glukozy występujące pomiędzy pomiarami – nawet 60% hipoglikemii można nie zauważyć używając jedynie glukometru.

Pomiar za pomocą samego glukometru może dostarczyć Ci informacji tylko o tym, jakie jest stężenie glukozy w danej chwili. Łatwo przeoczyć zbyt wysokie lub niskie wartości stężeń glukozy występujące pomiędzy pomiarami – nawet 60% hipoglikemii można nie dostrzec używając jedynie glukometru.

Pomiary glukometrem dają wskazówki – Twój system Guardian® opowiada całą historię
Monitorując wartości glikemii w systemie ciągłym, przez 24 godziny na dobę, uzyskujesz bardziej przydatne informacje, niż wykonując jedynie pomiary glukometrem. To właśnie ogromna zaleta Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii Guardian®.

Ciągłe monitorowanie glikemii wykrywa 4 razy więcej niebezpiecznych hiper- oraz hipoglikemii w porównaniu z pomiarami wykonywanymi jedynie za pomocą glukometru1 i w porównaniu ze stosowaniem do mierzenia glikemii tylko glukometru, może w istotnym stopniu zmniejszać wartości HbA1C1, 2, 3, 4, 5. A ponieważ uzyskujesz również informacje na temat kierunku i nasilenia zmian glikemii, możesz także odkryć określone trendy czy problemy, których pomiary glukometrem mogą nie wykazać 2, 3, 4, 5.

Wygodny o spójnej budowie
Z systemem Guardian® możesz wybrać się gdziekolwiek, niezależnie od tego jak aktywny tryb życia prowadzisz. Monitor jest mały i wygodnie się go nosi – na pasku, w kieszeni lub pod ubraniem. Maleńki sensor jest dyskretny i łatwo oraz praktycznie bezboleśnie się go zakłada. Bezpośrednio łączy się on z małym transmiterem MiniLink®, który bezprzewodowo przesyła dane o wartościach stężenia glukozy do monitora. Transmiter MiniLink® oraz sensor są po połączeniu wodoodporne, co pozwala Ci się kąpać, brać prysznic oraz uczestniczyć w różnych zajęciach rekreacyjnych nad wodą 6.

Twój partner w kontrolowaniu cukrzycy

System Guardian® jest idealny dla Ciebie, jeśli:

* Potrzebujesz dodatkowych informacji o wzrostach i spadkach glikemii
* Doświadczasz hipoglikemii nieuświadomionych
* Pragniesz lepszej kontroli
* Chorujesz na cukrzycę ciężarnych
* Masz cukrzycę i jesteś w ciąży
* Twoje stężenia HbA1C są wysokie


Porozmawiaj jeszcze dziś ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy System Guardian® jest odpowiedni dla Ciebie. System Guardian® jest zarejestrowany dla wszystkich pacjentów z cukrzycą Typu 1 oraz Typu 2. Zapytaj o system swojego lekarza.

NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Czemu nie mogę leczyć swojej cukrzycy jedynie na podstawie odczytów z sensora?

Zarówno pacjenci jak i lekarze mają olbrzymie doświadczenie w pracy z glukometrami, jednak ich doświadczenie z ciągłym monitorowaniem glikemii nie jest tak samo duże. Społeczność diabetologiczna zaczyna dopiero gromadzić wiedzę na temat tej nowej metody.
Dalsze używanie glukometru w celu potwierdzenia wyników z sensora jest bardzo istotne, szczególnie że FDA zaaprobowała ciągłe monitorowanie glikemii z konserwatywnym etykietowaniem. Zgodnie z jego wymogami przed wprowadzeneim zmian w leczeniu a także w celu kalibracji systemu CGM konieczne jest wykonanie pomiaru za pomocą glukometru.
Istotne jest, by zdawać sobie sprawę z wartości, jaką dostarczają systemy ciągłego monitorowania glikemii. Pomagają mianowicie zdecydować, kiedy jest najlepszy moment, by wykonać pomiar glukometrem.
Ważną zaletą stosowania systemu CGM są Ciągłe Pomiary Stężenia Glukozy oraz wykresy glikemii. Umożliwiają Ci prowadzenie “prewencyjnego” leczenia swojej cukrzycy, tak abyś mógł uniknąć hipo- i hiperglikemii. Możesz spojrzeć, czy strzałki trendów wskazują w górę czy w dół i podjąć odpowiednie działania znacznie wcześniej. Dzięki tym informacjom będziesz mógł wprowadzać zmiany w codziennej kontroli stężenia glukozy, tak aby jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Do Kalkulatora Bolusa Bolus Wizard należy wprowadzić wynik z glukometru czy z ciągłego monitorowania glikemii (CGM)?

Do kalkulatora bolusa Bolus Wizard należy wprowadzać wynik uzyskany za pomocą glukometru.

Wyniki z ciągłego monitorowania glikemii (CGM) nie są identyczne, jak te z glukometru. Czy powinno mnie to niepokoić?

Nie. W systemach ciągłego monitorowania glikemii ważniejsze jest przedstawianie trendu, niż konkretnych wyników. Porównując konkretne liczby zwróć uwagę na to, że nawet glukometry, będące podstawowym narzędziem do oznaczania stężenia glukozy we krwi, maja swój zakres błędu różnią się wskazywanymi wynikami. Przykładowo, mało prawdopodobne jest, że dwa kolejne pomiary na tym samym glukometrze dadzą ten sam wynik. Porównując wyniki oznaczeń wykonanych z tej samej kropli krwi na dwóch różnych glukometrach stwierdzisz jeszcze większą rozbieżność. Podsumowując, uzyskanie idealnie zgodnych wyników – czy to z glukometrów czy systemów CGM – jest mało prawdopodobne. 
Jeśli odczyty z sensora w znacznym stopniu odbiegają od wyników oznaczeń za pomocą glukometru, może to oznaczać, że wartości glikemii bardzo szybko się zmieniają. Przyczyną może być niedawno spożyty posiłek. Wówczas mniej więcej za godzinę stwierdzisz, że wyniki są bardziej zbliżone do siebie.
Zaletą ciągłego monitorowania glikemii są strzałki trendu glikemii. Umożliwiają one stwierdzenie, czy stężenie glukozy rośnie czy też spada oraz określenie tempa tych zmian. Wszystko to pomaga bardziej skutecznie kontrolować cukrzycę i reagować - uprzedzać zbytnie wzrosty i spadki odpowiednim działaniem. W ten sposób możesz jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie.

źródło: http://www.pompy-medtronic.pl/guardian-real-time.html