Podstawowe zagadnienia

Podejrzenie i rozpoznanie cukrzycy

U chorego na cukrzycę typu 1 występują dość charakterystyczne objawy:

• zwiększone pragnienie (polydipsia);

• wielomocz (polyuria), częste oddawanie moczu, nocne mikcje, moczenie nocne (częste u młodych dzieci);

• wzmożone łaknienie (polyphagia);

• znaczny spadek masy ciała, mimo prawidłowego lub wzmożonego łaknienia. Objawy nasilają się w ciągu kilku dni (rzadziej tygodni) i prowadzą do kwasicy metabolicznej.

UWAGA:

• u niemowląt i małych dzieci objawy choroby mogą się rozwinąć w ciągu jednej doby;

• u starszych dzieci rozwój choroby może być łagodny (2–3 tygodnie, miesiące), z okresami bezobjawowymi i niestałym wzrostem glikemii. W takim przypadku zwiększone pragnienie i wielomocz mogą być niezauważalne, a na pierwszy plan wysuwają się objawy ogólne: niechęć do nauki, drażliwość, łatwe męczenie się, osłabienie, nawracająca lub trudno lecząca się infekcja jamy ustnej, dróg oddechowych, dróg moczowych;

• u młodszych dzieci częściej występuje utrata łaknienia niż wzrost apetytu,

• dla nieleczonej cukrzycy typu 1 charakterystyczny jest spadek masy ciała, w skrajnych przypadkach prowadzący do wyniszczenia;

• u części chorych cukrzycę rozpoznaje się w momencie wystąpienia kwasicy ketonowej. W cukrzycy typu 2 u większości chorych przebieg jest zupełnie bezobjawowy. Tylko u części może występować zmęczenie, senność, gorsza kondycja psychofizyczna, pogorszenie pamięci, koncentracji. Poniższe objawy sugerujące zachorowanie na cukrzycę typu 2 występują późno, przy znacznej hiperglikemii:

• wzmożone pragnienie, wielomocz;

• niezamierzony spadek masy ciała;

• świąd narządów płciowych, zapalenie żołędzi i na - pletka u mężczyzn;

• zaburzenia ostrości widzenia;

• wystąpienie objawów dławicy piersiowej, chromania przestankowego;

• zapalenie jamy ustnej;

• nawracające infekcje dróg moczowych;

• nawracające infekcje skórne, owrzodzenia stopy. Bezobjawowy/skąpo objawowy przebieg cukrzycy typu 2 powoduje, że w tej jednostce chorobowej odchodzi się od klasycznego schematu postępowania obejmującego wywiad - badanie przedmiotowe - badania diagnostyczne.