Wybierz język witryny

Podstawowe zagadnienia

Rola wątroby w cukrzycy

Wątroba wykorzystuje glukozę jako paliwo i umożliwia przechowywanie jej jako glikogenu. Odgrywa ona ważną rolę w utrzymaniu normoglikemii. Glukoza wchłania się z przewodu pokarmowego a następnie transportowana jest przez żyłę wrotną do wątroby. Większość wchłoniętej glukozy jest zatrzymywana przez wątrobę tak że wzrost stężenia glukozy obwodowej odzwierciedla jedynie niewielki element wchłoniętej glukozy poposiłkowej. Dlatego możliwe jest że wątroba odgrywa dużą rolę dla tkanek obwodowych w regulacji systemowych poziomów glukozy we krwi.
Najbardziej wchłaniana glukoza nie jest wychwytywana przez wątrobę, ale jest raczej metabolizowana przez glikolizy w tkankach obwodowych. Nadmiar glukozy jest magazynowany w postaci glikogenu w komórkach wątroby i komórkach mięśniowych.
Insulina jest potrzebna do transportu glukozy zarówno do komórek wątroby jak i mięśni. W przypadku gdy stężenie glukozy we krwi jest zbyt niskie chory na cukrzycę może korzystać z zapasów glikogenu. W przypadku uprawiania ćwiczeń fizycznych poziom glikogenu może zostać zmniejszony wówczas powinniśmy uważać na ryzyko wystąpienia hipoglikemii.

źródło : http://journal.diabetes.org/