Wybierz język witryny

CIEKAWOSTKI

Jak postępować podczas upałów

Lato wiąże się z falą wysokich temperatur. Dlatego należy unikać największego nasłonecznienia, czyli powinniśmy unikać godzin między 10 a 15. W przypadku gdy musimy wyjść warto żeby zabezpieczyć głowę, założyć okulary przeciwsłoneczne i stosować kremy z filtrem o jak najwyższej ochronie. Bardzo ważne jest również spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej wody lub wody z elektrolitami.
Skóra ludzka przy bezpośrednim kontaktu ze słońcem może grozić oparzeniem, natomiast przy dłuższym kontakcie rozwojem chorób nowotworowych.
Długie przebywanie na słońcu, może grozić udarem cieplnym, wówczas organizm nie potrafi usunąć ciepła na zewnątrz. Jest to zagrożenie dla zdrowia i życia. Taką osobę musimy umieścić w cieniu i starać się powoli ją schładzać nie za szybko na przykład chłodną szmatką przykładaną do karku, czy do głowy.
Podczas upałów powinniśmy starać się dużo pić zwłaszcza wody. Zalecane spożycie oscyluje w okolicach dwóch litrów wody dziennie. Niekoniecznie ma być to bardzo zimna woda,ponieważ duża różnica temperatur może spowodować przeziębienie.
Nie pijemy słodkich gazowanych napojów bo to w czasie wielkich upałów nam nie pomoże. Może być to woda z elektrolitami, kiedy się pocimy te elektrolity uciekają z organizmu. Niewskazane jest również spożywanie alkoholu, który poszerza naczynia krwionośne i powoduje dodatkowo rozgrzanie organizmu.