LECZENIE CUKRZYCY

Podawanie insuliny krótko działającej przed śniadaniem

Insulinę krótko działającą podajemy około 20-30 minut przed śniadaniem. W przypadku innych posiłków nie stanowi to aż tak ważnej zasady ponieważ w organizmie są zapasy w postaci aktywnej insuliny krótko działającej. Dzieci podając insulinę nie muszą czekać aż 30 minut ponieważ nie mają aż tak rozwiniętej tkanki tłuszczowej jak dorośli. Zaleca się podawanie insuliny bezpośrednio przed posiłkami wyjątek stanowi śniadanie. Stosując insulinę krótko działającą dobrze jest spożywać posiłki z zawartością tłuszczową dzięki temu zmniejszymy tempo opróżniania żołądka. W jednym z badań ( źródło: cukrzyca typu 1 : R. Hanas) u dzieci które przyjmowały insulinę krótko działającą tuż przed śniadaniem poziom glukozy wrastał o około 90 mg/dl natomiast kiedy wstrzykiwały pół godziny wcześniej wzrastał o mniej niż 18 mg/dl. Dlatego czasami warto poczekać zanim zaczniemy jeść dzięki temu unikniemy wysokich stężeń glikemii.