LECZENIE CUKRZYCY

Czynności do wykonania podczas zabiegu pedicure

Czynności do wykonania podczas zabiegu pedicure:

• Zdejmujemy biżuterię (pierścionki, bransoletki), aby zapobiec uszkodzeniu naskórka
  • Musimy dokładnie obejrzeć skórę stopy, zwróć uwagę na miejsca gdzie jest najbardziej delikatna wręcz papierowa, zwróć uwagę czy nie ma na niej ranek, pęcherzyków
  • Kontrolujemy temperaturę wody do moczenia stóp. Powinna być letnia (poniżej 37 stopni), należy unikać niskich i wysokich temperatur. Mierzymy ją termometrem, ponieważ często klientka ze stopą cukrzycową ma zaburzone odczuwanie bólu i nie będzie w stanie stwierdzić czy woda nie jest za gorąca. Jest to etap wstępny zabiegu, w którym ograniczamy się do umycia nóg bez długiego moczenia, które jest przeciwwskazaniem, ponieważ powoduje macerację skóry.
  • Nie używamy mocnych środków pianotwórczych, najbezpieczniej moczyć stopy z dodatkiem płatków mydlanych.
  • Po obmyciu należy osuszyć stopy, a szczególną uwagę zwrócić na przestrzenie między palcami.
  • Podczas piłowania paznokci powinnyśmy obrać jeden kierunek, aby nie doprowadzić do uszkodzenia płytki paznokciowej i nie używamy metalowego pilnika
  • Paznokcie obcinamy prosto, lekko podpiłowujemy brzegi, aby nie drażniły skóry w ten sposób zapobiegniemy wrastaniu paznokcia.
  • Nie należy przekłuwać pęcherzy na stopie.
  • Nie można stosować preparatów chemicznych, ani plastrów na modzele, nagniotki.
  • Do usuwania zrogowaciałego naskórka powinnyśmy użyć pumeks lub niemetalową tarkę,
  • Uzupełnieniem pedicure powinien być masaż, mogą to być kółeczka, zginanie. Świetnie sprawdza się delikatnie wykonany drenaż limfatyczny.
  • Elementem wykończeniowym będzie nawilżenie skóry jednakże przestrzenie między palcowe należy przysypać pudrem, najlepiej jeżeli będzie to puder przeciwgrzybiczny, ponieważ u osób cierpiących na cukrzycę znacznie częściej występuje grzybica