Wybierz język witryny

imbir a cukrzycaBadania wykazały, że imbir może poprawić długotrwałą kontrolę poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.
Naukowcy z Australii odkryli, że wyciągi z imbiru (uprawianego w Australii) bogate w gingerole - główny składnik aktywny kłącza imbiru mogą powodować wychwytywanie glukozy do komórek mięśniowych bez użycia insuliny, a zatem mogą pomagać w zarządzaniu wysokim poziomem cukru we krwi.
Naukowcy donoszą również, że dwa różne ekstrakty imbiru, spissum i ekstrakt z oleju, wchodzą w interakcje z receptorami serotoninowymi wpływając na wydzielanie insuliny.
Leczenie ekstraktami doprowadziło do 35-procentowego spadku poziomu glukozy we krwi i 10-procentowego wzrostu poziomu insuliny w osoczu. Ujawniono również, że niewielka dzienna dawka imbiru pomogła w opóźnieniu wystąpienia i progresji zaćmy jednego z powikłań wzrokowych długotrwałej cukrzycy.
Warto również zauważyć, że imbir ma bardzo niski indeks glikemiczny (GI). Żywność o niskim indeksie glikemicznym rozkłada się powoli, a zatem nie powoduje szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi.
Imbir stosowany jest jako terapia ziołowa w medycynie chińskiej, indyjskiej i arabskiej, wspomagając trawienie, zwalczając przeziębienie i łagodząc ból. Jego silne substancje przeciwzapalne sprawiają, że jest on skutecznym środkiem przeciwbólowym powszechnie stosowanym w celu zmniejszenia bólu i obrzęków u pacjentów z zapaleniem stawów i osób cierpiących na inne stany zapalne oraz dolegliwości mięśniowe. W rzeczywistości uważa się, że imbir jest tak samo skuteczny jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale bez skutków ubocznych żołądkowo-jelitowych.
Stosuje się go również w:

  • Zapaleniu oskrzeli
  • Zgaga
  • Bóle menstruacyjne
  • Nudności i wymioty
  • Nieżyt żołądka
  • Biegunka
  • Infekcje górnych dróg oddechowych