MATERIAŁY O CUKRZYCY

Kombinacja dwóch leków zwiększająca proces odbudowy komórek beta

Naukowcy odkryli nową kombinację dwóch klas leków, która zwiększa produkcję komórek beta, jest to ważny krok w poszukiwaniu przyszłego leczenia cukrzycy typu 1.

Według naukowców zastosowanie nowej kombinacji leków pozwoliło na zwiększenie produkcji komórek beta o około 5–6% dziennie.

Zespół badawczy z Icahn School of Medicine w Mount Sinai twierdzi, że łącząc ze sobą inhibitory DYRK1A i agonistów receptora GLP-1, są w stanie dostrzec tempo odbudowy ludzkich komórek beta wystarczająco szybko, aby uzupełnić ilość komórek beta.

Cukrzyca typu 1 występuje, gdy komórki beta w trzustce są niszczone, a leczenie obejmowało przeszczep komórek beta. Dodanie nowych komórek może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, chociaż zwykle jest to tylko rozwiązanie tymczasowe. Korzystając z tej kombinacji leków, naukowcy mają nadzieję, że komórki można zregenerować u osoby z cukrzycą typu 1 bez potrzeby przeszczepu.

Główny autor badania, dr Andrew Stewart, dyrektor Mount Sinai Diabetes, Obesity and Metabolism Institute, powiedział: „Jesteśmy bardzo podekscytowani tą nową kombinacją leków, ponieważ po raz pierwszy jesteśmy w stanie zobaczyć wskaźniki powielania ludzkich komórek beta wystarczające do uzupełnienia ilości komórek beta u ludzi chorych na cukrzycę. ”

„Jest to ważny postęp w dziedzinie cukrzycy, ponieważ mogliśmy znaleźć sposób na przekształcenie powszechnie stosowanej klasy leków przeciwcukrzycowych w skuteczne leczenie regeneracyjne ludzkich komórek beta w przypadku wszystkich postaci cukrzycy”.