MATERIAŁY

Plaster do podawania insuliny, który może zmienić życie osób z cukrzycą typu 1.

Amerykańscy naukowcy pracują nad plastrem samoprzylepnym, który reaguje na poziomy glukozy i zapewnia dozowanie odpowiedniej dawki insuliny. Łata o wielkości monety została zaakceptowana przez Program Rozwoju Technologii Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków.

Kolejnym krokiem dla naukowców jest uzyskanie zgody na przetestowanie technologii na ludziach. Wynika to z serii udanych badań, z których ostatnie wykazały, że plaster pomógł kontrolować poziom glukozy u świń do 20 godzin.

Profesor Zhen Gu z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) Samueli School of Engineering powiedział: „Naszym głównym celem jest poprawa zdrowia i poprawa jakości życia osób chorych na cukrzycę.

„Ten inteligentny plaster eliminuje potrzebę ciągłego sprawdzania poziomu cukru we krwi, a następnie wstrzykiwania insuliny w razie potrzeby. Naśladuje funkcję regulacyjną trzustki w bardzo prosty sposób. Technologia kryjąca się za łatką obejmuje wiele małych mikroigieł wstępnie napełnionych insuliną. Dostarczają hormon w razie potrzeby, a gdy poziom cukru we krwi wraca do normy, dostarczanie insuliny przez plaster zanika.

„Ta inteligentna łatka insulinowa, jeśli zostanie udowodniona, że ​​jest bezpieczna i skuteczna w badaniach na ludziach, zrewolucjonizuje sposób leczenia pacjentów z cukrzycą”.

Uważa się, że plaster można również stosować w leczeniu innych schorzeń, ponieważ igły mogą być obciążone innymi lekami. Współautor, dr Robert Langer z David H. Koch Institute, dodał: „Cieszę się, że zespół mógł wprowadzić tę inteligentną łatkę insulinową bliżej rzeczywistości i mamy nadzieję, że pewnego dnia pomoże ludziom z cukrzycą”.