Podstawowe zagadnienia

Czy mogłem mieć cukrzycę przez długi czas i nie wiedzieć o tym?

Tak, rzeczywiście mógłbyś mieć cukrzycę przez znaczną część okresu życia i byłeś nieświadomy tego. Jednak mało prawdopodobne jest to, że miałeś cukrzycę z bardzo wysokim poziomem cukru we krwi i nie odczuwałeś tego. Łagodniejsze stopnie cukrzycy często nie dają oczywistych objawów, chociaż z perspektywy czasu pacjenci zaczynają rozumieć że nie wszystko było dobrze zwłaszcza kiedy zaczęli odczuwać korzyści leczenia. Badania wykazały, że średnio zdiagnozowanie cukrzycy typu 2 trwa do kilku lat. Ważne jest aby została szybko wykryta i leczona, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą być nieodwracalne. Mniej więcej jeden na trzech ludzi ma wykrywalną neuropatię (uszkodzenie nerwów) podczas diagnozy przy długotrwałym przebiegu niewykrytej cukrzycy. Rzadziej występuje uszkodzenie oczu (retinopatia) lub nerek (nefropatia) podczas cukrzycowej diagnozy. Cukrzyca nieleczona niesie ze sobą liczne powikłania co może być przyczyną ślepoty i niewydolność nerek u dorosłych. Długotrwała nieleczona cukrzyca może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca a także amputacji stopy. Prawie 4 na 10 pacjentów zostało przyjętych do szpitala z nagłym poważnym problemem sercowym, gdzie wcześniej nie podejrzewano i nie zdiagnozowano cukrzycy lub stan przedcukrzycowego. Teraz jest jasne, że stan przedcukrzycowy jest również poważnym czynnikiem ryzyka problemów sercowych oraz śmierci tak jak pełnoobjawowa cukrzyca.