Wybierz język witryny

LECZENIE CUKRZYCY

Infekcje a poziomy glikemii

Choroby oraz infekcje mogą powodować podwyższenie hormonów kontregulacyjnych (glukagon, kortyzol) które pobudzają wątrobę do większej produkcji glukozy przez co wzrasta zapotrzebowanie na insulinę bazową (Lantus, Humulin N, Levemir oraz Humalog w pompach). Jednakże utrata apetytu przy chorobie powoduje mniej spożywanego pokarmu czyli obniża się zapotrzebowanie na insulinę. W sumie zapotrzebowanie na insulinę dobową może być podobne jednakże zwiększa się zapotrzebowanie na insulinę bazową. Mając temperaturę 38-39 °C wzrasta zapotrzebowanie na insulinę bazową ok 30-50 % bazy dobowej.

Zapotrzebowanie na insulinę wzrastać może na kilka dni przed ujawnieniem choroby (okres rozkwitu choroby) i działać nawet do tygodnia po wyzdrowieniu.

Mając gorączkę trzeba spożywać duże ilości płynów ponieważ woda ucieka z organizmu wskutek temperatury, pocenia się oraz podwyższonego poziomu glikemii co wiążę się z większą ilością oddawanego moczu. Dodatkowo przy wymiotach i biegunce zwiększa się ryzyko odwodnienia.

Bardzo ważne jest aby dostarczać insulinę, węglowodany (cukry) oraz płyny.

Wpływ na poziom glikemii jest niezbyt duży w przypadku zwykłego przeziębienia.

Niski poziom glikemii występuje w infekcjach pokarmowych (nudności, wymioty, biegunki). W praktyce dobrze jest podawać chłodne napoje na przykład osłodzona zimna herbata z cytryną lub odgazowaną coca-colę w małych proporcjach (2 łyżki co 10 minut).

Wysoki poziom glikemii pojawią się w chorobach z gorączką, ostrym bólem (stres chorobowy) oraz zapalenie ucha oraz płuc a także zakażenie układu moczowego.